HENAN GNEE NOWOŚĆ MATERIAŁ CO., Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
86-372-5055135

5454-H32 Płyta aluminiowa do silników i kół samochodowych

Aug 28, 2025

Dlaczego płytka 5454-H32 jest używana w silnikach i kołach

Zespół silnika jest jednym z najcięższych pojedynczych układów w pojeździe i zwykle stanowi 20 - 30% masy całkowitej, podczas gdy sam blok stanowi dalsze 25 - 35% tego zespołu. Redukcja masy rozpoczyna się zatem w komorze silnika, a praktyczną metodą są stopy aluminium.. 5454 to stop Al-Mg zawierający 2.40 - 3.00% magnezu i 0.50 - 1.00% manganu. Dodatek manganu zwiększa wytrzymałość bez utraty odporności na korozję, co następuje po dodaniu miedzi, a dodatek chromu w wysokości 0.05 - 0.20 poprawia strukturę ziaren i poprawia odporność na korozję naprężeniową.

W stanie H32 płyta jest-utwardzana przez odkształcenie do jednej czwartej-twardości i stabilizowana, co równoważy wytrzymałość z odkształcalnością wymaganą w przypadku tłoczonych pokryw, przegród, osłon termicznych i wsporników. W porównaniu z 5052 w tym samym temperamencie, 5454 oferuje w przybliżeniu o 15 - 20% wyższą wytrzymałość na rozciąganie przy prawie tej samej gęstości, więc cieńszy materiał często może wytrzymać to samo obciążenie.

Zakres specyfikacji płyty aluminiowej 5454

Przedmiot Zakres
Stop 5454
Hartować O, H22, H24, H26, H28, H111, H112, H114, H116, H321
Grubość 0.15 - 600 mm
Szerokość 100 - 2650 mm
Długość 500 - 16000 mm
Specyfikacje produktu GB/T 3880, EN 14286, EN 485, ASTM B209 lub specyfikacja-konkretnego projektu

Skład chemiczny stopu 5454

Poniższe limity są zgodne z EN 573-3 i są powtórzone w ASTM B209. Nikiel i cyrkon nie są określonymi dodatkami w tym stopie, dzięki czemu materiał można łatwo poddać recyklingowi w mieszanych strumieniach złomu 5xxx.

Element Limit (% wag.) Element Limit (% wag.)
Si maks. 0,25 Kr 0.05 - 0.20
Fe maks. 0,40 Zn maks. 0,25
Cu 0,10 maks Ti maks. 0,20
Mn 0.50 - 1.00 Glin reszta
Mg 2.40 - 3.00 Pozostałe, każdy/łącznie 0,05 / 0,15 maks

Właściwości mechaniczne płyty 5454-H22 i H32

Stany H22 i H32 opisują ten sam ćwierć-twardy poziom osiągany różnymi drogami przetwarzania, więc gwarantowane minima są identyczne dla obu. Wartości podano według pasma grubości, ponieważ wydłużenie, promień zgięcia i twardość zmieniają się w zależności od grubości.

Grubość (mm) Rm (MPa) Rp0,2 min (MPa) A50 min (%) Zegnij o 180 stopni Zegnij o 90 stopni Twardość HBW
0.2 - 0.5 250 - 305 180 5 1.5t 0.5t 74
0.5 - 1.5 250 - 305 180 6 1.5t 1.0t 74
1.5 - 3.0 250 - 305 180 7 2.0t 2.0t 74
3.0 - 6.0 250 - 305 180 8 - 2.5t 74
6.0 - 12.5 250 - 305 180 10 - 4.0t 74
12.5 - 40.0 250 - 305 180 9 - - 74

Promień gięcia wyrażony jako wielokrotność grubości (t) oznacza, że ​​blachę o grubości 2 mm w paśmie 1.5 - 3.0 mm można zgiąć o 180 stopni w promieniu 4 mm bez pękania. Jest to właściwość, która sprawia, że ​​stop nadaje się na-głęboko tłoczone pokrywy i panele-formowane na rolkach.

Odporność na korozję, łączenie i formowanie

Atmosfera morska i{0}}z solą drogową: stop tworzy ochronną warstwę tlenku i nie wymaga powlekania w celu ochrony przed korozją, chociaż często nakłada się powłokę ze względu na wygląd lub odporność chemiczną.

Kontakt z paliwem: kompatybilny z benzyną, olejem napędowym i większością mieszanek biopaliw, dlatego stop ten stosowany jest na zbiorniki paliwa i nadwozia cystern.

Ochrona galwaniczna: aluminium należy odizolować od stalowych elementów mocujących za pomocą podkładki nylonowej lub EPDM albo stal powinna być cynkowana ogniowo-zanurzeniowo, aby zapobiec atakowi galwanicznemu w wilgotnych warunkach.

Spawanie: spawanie łukiem gazowym i spawanie łukiem wolframowym z wypełniaczem 5554 lub 5183 daje solidne połączenia. Stopu nie można-obrabiać cieplnie, dlatego-nie jest wymagane starzenie się po spawaniu.

Formowanie: Płyta H32 łatwo się wygina i stempluje; węższe promienie można uzyskać, stosując stan O i formowanie przed końcowym etapem-utwardzania przez odkształcenie.

Obróbka skrawaniem: cięcie, wiercenie i gwintowanie wykonuje się przy użyciu tych samych narzędzi, co w przypadku innych stopów 5xxx, przy użyciu smaru zapobiegającego-narastaniu się krawędzi.

Zastosowania w pojazdach i przemyśle

Pokrywy silnika, miski olejowe, przegrody i osłony termiczne podwozia

Koła samochodowe i elementy kół

Zbiorniki paliwa i korpusy zbiornikowców, w tym grodzie i przegrody

Rurociągi instalacyjne morskie i rurociągi obiektów morskich

Zbiorniki ciśnieniowe, kontenery chłodnicze i panele transportowe

Części konstrukcyjne wymagające połączenia wytrzymałości, spawalności i odporności na korozję

Często zadawane pytania

P: Co oznacza stan H32 dla płyty 5454?
H32 oznacza, że ​​płyta jest-utwardzana przez odkształcenie do jednej czwartej-twardości, a następnie stabilizowana za pomocą obróbki w niskiej-temperaturze, dzięki czemu jej właściwości pozostają stabilne podczas pracy, w tym przy lekko podwyższonych temperaturach-w komorze silnika.

P: Czy 5454 jest silniejszy niż 5052?
Tak. W tym samym kwartale-twardym temperamencie gwarantowana wytrzymałość na rozciąganie stali 5454 jest w przybliżeniu o 15 - 20% wyższa niż stali 5052, przy podobnej gęstości i właściwościach korozyjnych, dlatego często wybiera się ją do części wymagających cieńszej grubości.

P: Czy płytę 5454 można spawać z innymi stopami 5xxx?
Można go spawać ze stopami 5052, 5083 i innymi stopami Al-Mg z wypełniaczem 5554 lub 5183. Mieszanie stopów 5xxx w jednym produkcie jest powszechne w przypadku zbiorników i podwozi i nie wymaga specjalnych procedur.

P: Czy stop wymaga obróbki cieplnej po uformowaniu?
Nie. 5454 jest stopem{{1}utwardzającym się przez zgniot i nie można go wzmocnić poprzez obróbkę cieplną. Gdy potrzebny jest ostry kształt, formowanie odbywa się w stanie O, a ostateczną twardość uzyskuje się w procesie walcowania.

P: Jakie grubości stosuje się na zbiorniki paliwa i pokrywy silnika?
Pokrywy silników są zwykle tłoczone z blachy 0.8 - 2.0 mm, natomiast zbiorniki paliwa i nadwozia cystern wykorzystują blachę 3.0 - 6.0 mm. Grubość jest ustalana na podstawie ciśnienia projektowego i rozpiętości niepodpartej, a nie na podstawie wyboru stopu.

P: Jakie dokumenty towarzyszą dostarczonej płycie?
Do każdej przesyłki wydawany jest certyfikat walcowni podający liczbę wytopu, stan, właściwości mechaniczne i skład, a jeśli wymaga tego projekt odbiorczy, można zorganizować kontrolę strony trzeciej.